28.9.2016
Spolek pro výstavbu kaple v Loučce u Vizovic, Spolek Vojenské muzeum Loučka-Pearl Harbor a další obyvatelé obce a přátelé mohli přivítat v úterý 13. září 2016 paní Peggy Lockwood z USA. Její tatínek, Patrick Schuler, byl totiž v Korei řidičem a asistentem P. Emila Josefa Kapauna a právě tohoto amerického vojenského kaplana – potomka českých emigrantů a současného kandidáta na blahořečení – připomíná výstava, která byla v Loučce představena.
„Otec o tom, co prožil ve válce, nikdy moc nemluvil. Zúčastnil se sice bitvy o Unsan, v níž P. Kapauna společně s dalšími vojáky zajali, jemu se ale podařilo utéct a krátce nato se kvůli zranění vrátil domů. Když už vzpomínal na válku, byly to vždycky spíš veselé příběhy se šťastným koncem,“ říká.
Na stopu kněze, který se narodil právě před sto lety do rodiny českých přistěhovalců v kansaské osadě Pilsen (pojmenované podle města Plzeň), přivedla dceru Kapaunova řidiče náhoda. „Jeho příběh jsme s matkou objevily v časopise a překvapila nás tam fotka, na které otec Kapaun slouží mši a můj otec mu asistuje,“ vzpomíná Američanka. Od té doby je v kontaktu s veterány, kteří byli s otcem Kapounem v zajateckém táboře, s jeho rodinou a dalšími přáteli. Byla přítomna v roce 2013 také Bílém domě, kde otec Kapaun obdržel „in memoriam“ Medal of honor.
„Výstava, kterou jsem viděla v Loučce a všichni, s kým jsem se mohla zde setkat, je pro mne a pro mou rodinu velice emotivní. Na začátku jsem vůbec nevěděla, co mne tady čeká. Chtěla jsem se setkat s lidmi, kteří se zajímají o otce Kapouna. Vše co jsem v Loučce prožila, předčilo mé očekávání. Setkala jsem se s výbornými lidmi, kteří mají úctu k dílu otce Kapouna a pracují pro druhé. A mezi nimi jsem uviděla velkou fotografii mého otce……najednou jsem plakala jako malé dítě……. Je to nádherné, s jakou úctou přistupujete k historii“ svěřila se Peggy. Výstavu, kterou si v Loučce mohla prohlédnout, už přitom na jiném místě viděly tisíce lidí. Série několika panelů o životě P. Kapauna totiž byla vystavena během letošních oslav cyrilometodějské pouti na Velehradě.
Expozice je dílem Karla Praise z Ostravy. „Už za sebou mám výstavy např. o Matce Tereze nebo Janu Pavlu II. tak jsem se začal těšit na dobrodružství s objevováním, dohledáváním a skládáním příběhu něčího života.“
Jím vytvořená výstava je přenosná a lze ji proto instalovat v jakémkoli prostoru. „Diváky seznamuje s Kapaunovými životopisnými daty, životem v zajateckém táboře, jeho zázraky, myšlenkami, modlitbami a vojenskou službou,“ popisuje Prais.
Na příběhu amerického vojenského kaplana ho zaujala zejména pověst svatosti, které se P. Kapaun těšil už za života. „Mnozí ho považovali za svatého a častokrát ho připodobňovali k Ježíši. Také v zajateckém táboře, kde byl vězněn, přežilo nejvíce lidí a již za jeho života se děly zázraky,“ říká Prais.
Peggy navštívila také Svatý Hostýn, Ploštinu i památník amerických letců ve Slavičíně.
P. Emil Joseph Kapaun, syn českých přistěhovalců, se narodil 20. dubna 1916. Kněžské svěcení přijal roku 1940 a roku 1944 začal sloužit jako vojenský kaplan, závěru druhé světové války strávil v Indii a Barmě. Do Koreje byl poslán v létě roku 1950 krátce po vypuknutí tamního ozbrojeného konfliktu a 2. listopadu padl do zajetí. Navzdory bědným podmínkám, nedostatku jídla a velkému vyčerpání posiloval spoluvězně, zemřel 23. května 1951. V dubnu 2013 mu americký prezident Barack Obama udělil nejvyšší americké vojenské vyznamenání Medaili cti a papež Jan Pavel II. ho roku 1993 prohlásil za služebníka Božího, čímž otevřel cestu jeho blahořečení.
Foto z návštěvy Peggy v muzeu: Tomáš Loutocký
Přejeme všem požehnané vánoční svátky roku 2024! Děkujeme všem za velkou podporu a těšíme se na setkání v roce 2025. Již v kapli sv. Jana Pavla II. Spolek pro zbudování kaple v Loučce u Vizovic
Spolek pro zbudování kaple v obci Loučka