Obec Loučka u Vizovic

Obec Loučka se nachází v příhraniční východní části České republiky, na úpatí Vizovických vrchů. Průměrná nadmořská výška je zde 438 m. Na katastru o rozloze 758 ha žije 486 obyvatel. Průměrný věk místních lidí se pohybuje kolem 47,2 let. Nachází se zde dvě klimatické oblasti, a to mírně teplá a mírně chladná. Většina území spadá do mírně teplé oblasti. Vesnice byla založena na malých lůkách, na lůčkách a lidově se dodnes říká Lůčka.

V obci se udržují místní i folklórní zvyky: Masopust neboli fašanky, klepání, hody, koledování, Tří králové, Svatý Mikuláš…

V roce 2012 se konal soutěžní košt slivovice “Lůčská trnka” a hodnocení nejlepšího koláčku upečeného v Loučce “O Lůčský vdoleček”, dále se koná pravidelná Výstava vánočních betlémů, Svatováclavský košt burčáku a řada dalších akcí.

Občané obce Loučka se v roce 2010 podíleli na natáčení historického “dokudramatu” na motivy událostí ve 2. světové válce v této obci. Režisérem je David Kočár a dokudrama vychází z historických dokumentů a vzpomínek pamětníka pana Josefa Petrů (více na www.loucka1945.cz). Právě natáčení dokudramatu se stalo silným impulsem pro zahájení přípravy výstavby kaple.

V den státního svátku České republiky Den slovanských věrozvěstů 5. července 2012 navštívil Loučku kardinál Dominik Duka a požehnal historickou expozici, které se vztahuje k událostem ve 2. světové válce v rámci projektu DEN PODĚKOVÁNÍ – LOUČKA 2012, který organizoval organizační výbor v čele s Vítou Fojtů, Mirkem Šeligou, Josefem Kozubíkem, Josefem Pochylým a dalšími.

Dne 14. září 2014 poprvé Loučku navštívil olomoucký arcibiskup Jan Graubner v rámci literárního odpoledne „Kolache“ svatosti otce Emila Kapouna, které bylo věnováno vojenskému kaplanovi s českými kořeny, který má být blahořečen.

Památky v obci a jejím okolí

  • Kamenný kříž ,,pod hřištěm“ z roku 1904
  • Kamenný kříž ,,na návsi“ z roku 1874
  • Kamenný kříž ,,za obcí“ z roku 1895
  • Pomníček na ,,Vítovoch“ k uctění památky padlých letců z II. světové války
  • Dřevěná zvonice
  • netradiční název na Hospodě U Vojáčků – Cizinecké pokoje
  • Historická expozice z událostí 2. světové války v Loučce a sbírka exponátů, které se vztahují k událostem v Pearl Harboru 7. 12. 1941

V obci působí několik občanských organizací, které se aktivně podílí na kulturním a společenském dění v obci. Je to TJ Sokol, Sdružení dobrovolných hasičů, Myslivecké sdružení, střelecký oddíl KVZ Loučka a v roce 2012 založené občanské sdružené Vojenské muzeum LOUČKA – Pearl Harbor a Spolek pro zbudování kaple v obci Loučka u Vizovic.

Na konci roku 2002 byla smontována těsně před vrcholem kopce Doubrava, lidově zvaný Barák, v nadmořské výšce 672 m ocelová věž vysoká 55 m. Na této věži byla umístěna vyhlídková plošina, přístupná veřejnosti. Každý z návštěvníků, kteří se chtějí rozhlédnout po malebné krajině, musí překonat 177 schodů. Provozovatel je lesní družstvo ,,Malinová stráň“.

V obci se nachází Domov pro seniory, ve kterém žije 116 obyvatel. Součástí domova je kaple, kterou mohou navštěvovat i místní obyvatelé. Celý komplex je lemován malým parčíkem s bohatou zelení a altány.

Okolní příroda, zejména CHKO Bílé Karpaty, které jsou biosférickou rezervací UNESCO, nabízejí možnosti turistických procházek po okolí, cykloturistiky i návštěvy památek pravěkého osídlení i nedávné historie.

Fotogalerie obce Loučka

Staňte se součástí historie

26.6.2024

Přátelé, dovolujeme si Vás oslovit s jedinečnou příležitostí stát se součástí historické události, které se uskuteční jednou za několik století... Po téměř 80 letech chceme poděkovat Pánu Bohu za...

číst víceStaňte se součástí historie

[ ^ k obsahu ^ ]