Zamyšlení o patronu kaple v Loučce

12.6.2012

O patronu ještě není rozhodnuto, ale samozřejmě přichází první názory, návrhy, pohledy a vyjádření. K další diskusi našich občanů chceme přispět i tímto zamyšlením. Prosíme o vyjádření Vašeho názoru komukoliv ze zakladatelů občanského sdružení. Tyto názory bychom chtěli zpracovat do konce dubna roku 2012.

Je všeobecně známé, že patronem obce Loučka u Vizovic je svatý Václav. Ovšem v rámci farnosti a teritoria naší obce již v našem katastru je kaple sv. Václava - na Domově důchodců. Proto je vhodné uvažovat nad jiným patronem nově budované kaple v obci. Pokud jsme hledali v historii naší obce, tak i svatý Václav je poměrně „mladým“ patronem Loučky, proto se domníváme, že tato diskuse může probíhat v harmonickém historickém kontextu dějin naší obce. Je to velká a zodpovědná výzva pro všechny občany naší obce.

Jaký je zvyk výběru patrona kaple? Patron kaple se většinou vybírá v souvislosti s určitým zázrakem či ochranou místa v dané obci, pobytem světce v daném místě či okolí. Z této logiky plyne, že hledání patrona nebude jednoduché. Samozřejmě, že se nabízí řada českých či moravských světců – od svaté Ludmily, Zdislavy počínaje až po svatého Vojtěcha či svatého Jana Sarkandra, který působil nedaleko Loučky – v Holešově. Můžeme také uvažovat o patronech, jejichž 1150. výročí příchodu na Moravu budeme v příštím roce slavit – sv. Cyrila a Metoděje. Řada dalších chrámů či kaplí je zasvěcena Všem svatým či Božímu milosrdenství. Můžeme uvažovat o kapli zasvěcené Panně Marii či svatému Josefovi….

Anebo můžeme převzít celkem velkou odpovědnost a podílet se na vzniku nové, současné tradice, která se bude dále dědit v Loučce z pokolení na pokolení.

Co je tím myšleno? Především to, že dokážeme chápat velikost doby, ve které žijeme a ocenit i současné osobnosti, kteří šli celému světu vzore. Jednou z velkých osobností, kterou jsme všichni z nás osobně mohli zažít, a řada občanů Loučky se s ním i osobně setkala a pro naši zemi a naše životy měl obrovský význam, je blahoslavený papež Jan Pavel II. Tento světec je velmi seriózní a vážný návrh z více důvodů. Jan Pavel II. měl k naší zemi velmi blízko, jeho vliv na světové změny je zřejmý. Současně by se jednalo o první kapli zasvěcenou tomuto světci v České republice vůbec a věřím, že by tato skutečnost byla zajímavá i pro polské poutníky či turisty. A je docela možné, že i jednání ve věci získání ostatků tohoto světce pro naši kapli by mohli být, plodná.

Prosím modleme se společně za správný výběr patrona naší kaple. Budu to především on, který nám bude nápomocen při všech těžkostech, které nás na této cestě jistě čekají.

« zpět na seznam novinek

Staňte se součástí historie

14.5.2024

Přátelé, dovolujeme si Vás oslovit s jedinečnou příležitostí stát se součástí historické události, které se uskuteční jednou za několik století... Po téměř 80 letech chceme poděkovat Pánu Bohu za...

číst víceStaňte se součástí historie

[ ^ k obsahu ^ ]