Výstava betlémů 2017

31.12.2017

1.–3. 12. 2017 se v Loučce u Vizovic konala 6. VÝSTAVA VÁNOČNÍCH BETLÉMŮ.

Na výstavě si bylo možné prohlédnout přes 80 betlémů nejenom z Loučky a okolních vesnic, ale i ze vzdálenějších míst naší republiky a zahraničí.

Bylo možné si prohlédnout betlémy pohyblivé, osvětlené, vyřezané ze dřeva, z papíru, včelího vosku, ovčího rouna, keramiky, perníku, vizovického pečiva, kukuřičného šustí, z moduritu, háčkovaný, kovaný, malovaný na kámen, podmalba na sklo a zastoupení měli i zahraniční betlémy ze Sv. Země, Anglie, Afriky, Bolívie, Peru, Latinské Ameriky, Číny.

Jako každý rok, tak i letos jsme chtěli na výstavě vystavit betlémy, které jsme na předchozím ročníku neměli. Je to pro nás vždy celkem těžká a náročná výzva, ale zatím se nám ji daří plnit. Což je pro nás práce na celý rok. 

Nevěříte?

Tak přípravy letošní výstavy začali již první týden v Lednu, kdy jsme měli možnost navštívit výstavu betlémů v Olomouci a tam se setkat s panem Tesařem – velkým betlémářem a organizátorem tamní výstavy. Po několika telefonátech během roku slovo dalo slovo a na výstavu do Loučky nám zapůjčil  14  betlémů z různých materiálů, ale i ze zahraničí. 

Při oslovování lidí – majitelů, výrobců jsem se ještě nesetkal, že by někdo řekl „ne nepůjčím Vám betlém“. Vždy během roku hledáme cestu, aby vše vyšlo jak má. Rád bych, aby se lidé nebáli a sami od sebe přišli a řekli „chceme Vám půjčit na výstavu náš betlém“. Velmi rádi betlém na výstavě vystavíme.

Zmíním jenom 3 jména: paní Jana Opálková – malířka, bydlí ve Vsetíně. Malování se věnuje celý život. Nám namalovala betlém na kameny, které musela jít hledat do Bečvy, která protéká Vsetínem. Když jsem jí po čase volal, tak mi nadšeně říká „našla jsem ideální kámen   pro  Svatou Rodinu, ale i menší pro zvířátka“. Prozradila mi ještě, že ne na každý kámen se dá dobře malovat.

Paní Jana Dočkalová – Kobzáňová – malířka, která maluje podmalby na sklo. Žije v Karolince u Velkých Karlovic a je dcerou Jana Kobzáně – velmi známého malíře, který rád maloval Valašsko – krajinu, kde bydlel. A v jeho stopách dál jde i jeho dcera Jana. Při návštěvě u ní doma se jenom usmála a řekla „to musím rychle něco namalovat, protože co mám betlémy, tak ty jdou ve stejném čase na výstavu jinam“. Nakonec půjčila 8 krásných obrazů Svaté Rodiny.

Pan Pavel Maček – spoluorganizátor a hlavně umělecký kovář, který na každý rok výstavy vyrobí v kovárně nějaký betlém. Letos při přípravách výstavy na otázku „kde má betlém“ mi říká „ trochu jsem si to špatně rozplánoval, ale neboj stihnu to“. V den výstavy přinesl krásný betlém, který si poprvé po výstavě nechal doma na vánoce.

Takto bych mohl jít betlém po betlému, kdy každý má svůj příběh zapůjčení na naši výstavu.

Myšlenka udělat při výstavě něco navíc nás dovedla až k uspořádání vánočního adventního koncertu, kde zároveň proběhlo vyhlášení výsledků dětské soutěže „Namaluj vánoční pohlednici“, který se konal v sobotu v místním sále. Zahrát vánoční příběh nám přijeli hudebníci z Valašské Polanky.

A návštěvníci? Věříme, že kdo výstavu nebo koncert navštívil, tak si domů odnesl kus vánoční pohody a radosti. 

Dovolte mi poděkovat všem, kdo nám zapůjčil svůj betlém. Velké poděkování patří opět i všem ženám, které věnovali jeden druh vánočního cukroví a jejich prodejem přispěly na výstavbu kaple v Loučce. Rodině Kořenkové ml.  za zapůjčení prostor jejich domu. společnosti Petarda Production za zajištění plakátů a létáků. Rodině Máčalové ze Slopného za věnování vánočního stromečku. Vojenskému muzeu Loučka - Pearl Harbor, MAKR 6 – za zapůjčení ozdob na vánoční stromeček, výrobci svíček Lima a Clip Luhačovice – za věnování cen do divácké soutěže. Obecnímu úřadu v Loučce za vyvěšení plakátů a vyhlášení výstavy v místním rozhlase a SK Loučka za zapůjčení jejich laviček a stolů. 

Závěrem chceme poděkovat Všem, kdo se zapojil do příprav a organizace výstavy a koncertu. Jsou to spousty hodin práce, které každý věnoval ve svém volném čase pro krásnou věc jakým výstava betlémů určitě je a získává si neustále zájem lidí i ze širokého okolí. Dnes je to v Loučce druhá nejnavštěvovanější kulturní akce v obci.

Celkový výtěžek z letošní výstavy opět putoval na účet Spolku pro výstavbu kaple v Loučce.

Všem velmi děkujeme a Pán Bůh zaplať.

Mirek Šeliga

Výsledky ankety návštěvníků

NEJPĚKNĚJŠÍ BETLÉM PODLE NÁVŠTĚVNÍKŮ

Oldřich Unar – vyřezaný ze dřeva, Jaroslava Štachová – háčkovaný, Jan Chovanec – pohyblivý

VÝHERCI SOUTĚŽE (kteří hlasovali v soutěži)

Slovák Svatopluk – Újezd, pan Tomek – Luhačovice, Pochylý Vladimír – Loučka, paní Pinďáková – Pozlovice, Slováček Jaroslav – Brumov – Bylnice, pan Barcuch – Újezd, Machů Alexandr – Loučka, paní Hamešová – Vizovice, Elšík Jan – Slopné, pan Šimanovský – Zlín

VÝHERCI SOUTĚŽE DĚTÍ "NAMALUJ VÁNOČNÍ POHLEDNICI"

1. KATEGORIE  1.–3. třída

  1. místo: Nikola Zavadilová, ZŠ Dolní Lhota
  2. místo: Eliška Černobilová, ZŠ Újezd
  3. místo: Klára Klimčíková, ZŠ Dolní Lhota

2. KATEGORIE  4.–5. třída

  1. místo: Tereza Dolanská: ZŠ Dolní Lhota
  2. místo: Julie Švédová, ZŠ Brumov-Bylnice
  3. místo: Klára Zvonková, ZŠ Újezd

Přidáme ještě jeden ohlas, který nám přišel po skončení výstavy a hodně nás potěšil: 

Dobrý den! Moc ráda bych Vašemu sdružení poděkovala za krásný sobotní večer jménem celé naší rodiny. Dcera vyhrála ve své kategorii 1.místo, což nás mile překvapilo a hlavně ten tablet u nás způsobil předčasné vánoce:O) Koncert chlapů z Val.Polanky byl krásným vánočním naladěním a celé to završila úžasná výstava betlémků. Opravdu to bylo báječné, moc děkujeme. Vím, že dneska málokdo poděkuje, ocení druhé a právě proto Vám píšu. Je moc dobře, že máte v Loučce fajn lidi a dokážete zorganizovat něco takového. Přejeme vám hodně elánu do dalších aktivit a ať se daří, na co sáhnete:O) Požehnané Vánoce a pořád důvod k úsměvu zdraví rodina Dolanská z Horní Lhoty.

« zpět na seznam novinek

Staňte se součástí historie

14.5.2024

Přátelé, dovolujeme si Vás oslovit s jedinečnou příležitostí stát se součástí historické události, které se uskuteční jednou za několik století... Po téměř 80 letech chceme poděkovat Pánu Bohu za...

číst víceStaňte se součástí historie

[ ^ k obsahu ^ ]