První mše svatá na místě plánované kaple sv. Jana Pavla II. v Loučce

27.4.2015

LOUČKA u Vizovic. Ve dnech 25. a 26. dubna 2015 se v Loučce poprvé po roce 1945 konaly Slavnosti osvobození, a to u příležitosti záchrany a osvobození obce. Součástí programu byla děkovná mše svatá, vernisáž dokumentů a fotografií z obce z období protektorátu, projekce dokumentů. A poprvé v České republice se četla jména kněží, kteří byli vězněni nebo zahynuli v koncentračních táborech v době 2. světové války.

Jako poděkování Pánu Bohu za záchranu Loučky při trestní výpravě německých jednotek z Vizovic dne 22. 4. 1945 a následně 2. 5. 1945 v obci vznikla iniciativa pro zbudování kaple sv. Jana Pavla II. Návrh kaple vytvořil pan Josef Pleskot, držitel ocenění Architekt roku 2014 v České republice. V sobotu 25. 4. 2015 poprvé sloužil děkovnou mši svatou P. Jan Böhm, vojenský kaplan Armády ČR společně s P. Janem Múčkou, farářem v Újezdě a valašskoklobuckým děkanem. Mše svatá byla sloužena v prostoru, kde má budoucí kaple stát. Po skončení mše svaté se četla jména katolických duchovních, kteří byli vězněni nebo zahynuli v době 2. světové války a pocházeli z Moravy. V Loučce byla také prezentována výstava velkoformátových fotografií sv. Jana Pavla II.

Program Slavností osvobození pokračoval i následující den - v neděli 26. 4. 2015 se uskutečnila premiéra krátkého filmového dokumentu s názvem “2. světová válka v Loučce pohledem pamětníka Josefa Petrů”, který je zaměřen především faktograficky a díky němuž bylo natočeno i hrané dokudrama “Loučka1945 - Místo, kde se lidé znovu narodili” (www.loucka1945.cz). Po představení dokumentu následovala bohatá diskuse, při které pan Josef Petrů odpovídal na řadu dotazů, které směřovaly k upřesnění osudů Loučky v protektorátu. Dokument byl připraven a pamětník pan Josef Petrů si přál, aby se DVD stalo součástí Obecní kroniky obce Loučka. Představena byla i malá výstava panelů s historií obce Loučka v době protektorátu. Jeden z panelů je věnován místnímu duchovnímu správci v době 2. světové války – P. Vladimíru Růčkovi a faráři ve Vizovicích – P. Antonínu Vysloužilovi.

Na závěr přišel slavnostní setkání pozdravit i olomoucký arcibiskup Jan Graubner, což bylo pro všechny zúčastněné velkou ctí.

« zpět na seznam novinek

Staňte se součástí historie

14.5.2024

Přátelé, dovolujeme si Vás oslovit s jedinečnou příležitostí stát se součástí historické události, které se uskuteční jednou za několik století... Po téměř 80 letech chceme poděkovat Pánu Bohu za...

číst víceStaňte se součástí historie

[ ^ k obsahu ^ ]