Premiéra krátkého historického filmu "Loučka 1945 – Místo, kde se lidé znovu narodili"

9.7.2013

Dne 5. července se uskutečnila premiéra historického dokumentu Loučka 1945 – Místo, kde se lidé znovu narodili. Dokument vypráví o konci války v této malé valašské vesničce a vznikl pod taktovkou režiséra Davida Kočára. Jednotlivé role hrají potomci občanů, kteří druhou světovou válku prožili. Film vychází ze vzpomínek pamětníků a historických dokumentů s konzultacemi odborníků z historie. Dokument má své webové stránky www.loucka1945.cz a současně přes tisíc přátel na facebooku.

Slavnostní večer moderovala jedna z nejžádanějších hereček současnosti – Andrea Kerestešová a před samotným promítnutím snímku byly oceněny významné spolkové aktivity v naší dědině, které postupně, poctivou prací pro druhé, vrací nám zašlou slávu. Výsledky ankety občanů o nejlepší akci v Loučce za roka 2012 svědčí o mnohém (1. místo návštěva pana kardinála Dominika Duky, 2.–3. místo Výstava betlémů a Svatováclavský košt burčáku), dále byly oceněny výsledky soutěže o nejlepšího velikonočního beránka z Loučky, ocenění fotbalistům v Loučce za zorganizování benefičního zápasu s hokejisty PSG Zlín a předání zástupci Spolku pro zbudování kaple v Loučce medailí za 3. místo jako poděkování fotbalistům za jejich podporu vybudování kaple a zlaté medaile byly předány reprezentatům místního občanského sdružení Loučka-Pearl Harbor – žákům a kadetům včetně funkcionářů oddílu (kaplan oddílu, P. Milan Palkovič, pochází z nedalekého Slavičína a působí ve Velkých Losinách). Svým zpěvem také přispěl úspěšný účastník soutěže Česko-Slovensko hledá Talent, pan Daniel Mrózek.

Vzácní patroni dokumentu “Loučka 1945 – Místo, kde se lidé znovu narodili” se stali: mimořádná herečka, která je v srdcích všech diváků České republiky a svou skromností a krásnými slovy dnes hluboce zapsaná zvláště v srdcích všech přítomných Lúčanů – paní Iva Janžurová. Dalším patronem se stal diplomat, pan Jindřich Forejt, ředitel protokolu Kanceláře presidenta republiky a dlouholetý přítel Loučky, šéf fotbalového klubu Sigma Olomouc a primátor statutárního města Olomouc Martin Novotný.

Prezentaci filmu zahájil představením filmu pan Josef Petrů a David Kočár. Snímek “Loučka 1945 – Místo, kde se lidé znovu narodili” byl přijat do nesoutěžní části filmového festivalu v Cannes. Díky této skutečnosti mohou plakáty, pohlednice případně další propagační materiály k dokumentu používat logo festivalu v Cannes.

Herečka Andrea Kerestešová byla nadšena z celého večera a zvláště pak ze samotné projekce. “Atmosféru, kterou jsem v Loučce mohla prožít, jsem již dlouho nezažila. K tak dobrým lidem, které jsem zde poznala, se budu vždy ráda vracet. Jsem vděčná, že jsem v Loučce mohla být. Děkuji všem za pozvání a nádherný večer!"

Paní Iva Janžurová, která byla historickým dokumentem skutečně oslovena, se loučila se slovy, že když bude žádat o nějakou novou zajímavou roli, první se bude ptát v Loučce..., tolik ji dokument oslovil. Moc stále děkovala za pozvání a těší se na další setkání v Loučce.

Pan Jindřich Forejt řekl: “Jsem hrdý, že mohu být patronem tak zajímavého dokumentu, kde se lidé v této obci dali tak skvělým způsobem dohromady pro takovou věc. Je to přínos nejen pro poznání historie, ale zcela jistě i pro vztahy v obci. Těším se, jak budu vyprávět, že jsem byl na premiéře filmu z festivalu v Cannes nikoliv v Karlových Varech, ale v Loučce u Vizovic”.

Premiéry se zúčastnili také zástupci německé katolické organizace Ackermann-Gemeinde, kteří ve své činnosti usilují o zlepšení vztahů mezi Čechy a Němci, posilují vědomí společné kultury obou národů a přispívá k pokojné budoucnosti Evropy, a kteří chtějí na dalších projektech v naší obci blíže spolupracovat.

« zpět na seznam novinek

Staňte se součástí historie

14.5.2024

Přátelé, dovolujeme si Vás oslovit s jedinečnou příležitostí stát se součástí historické události, které se uskuteční jednou za několik století... Po téměř 80 letech chceme poděkovat Pánu Bohu za...

číst víceStaňte se součástí historie

[ ^ k obsahu ^ ]