Obec Loučka u Vizovic

Obec Loučka se nachází v příhraniční východní části České republiky, na úpatí Vizovických vrchů. Průměrná nadmořská výška je zde 438 m. Na katastru o rozloze 758 ha žije 486 obyvatel. Průměrný věk místních lidí se pohybuje kolem 47,2 let. Nachází se zde dvě klimatické oblasti, a to mírně teplá a mírně chladná. Většina území spadá do mírně teplé oblasti. Vesnice byla založena na malých lůkách, na lůčkách a lidově se dodnes říká Lůčka.

V obci se udržují místní i folklórní zvyky: Masopust neboli fašanky, klepání, hody, koledování, Tří králové, Svatý Mikuláš…

V roce 2012 se konal soutěžní košt slivovice “Lůčská trnka” a hodnocení nejlepšího koláčku upečeného v Loučce “O Lůčský vdoleček”, dále se koná pravidelná Výstava vánočních betlémů, Svatováclavský košt burčáku a řada dalších akcí.

Občané obce Loučka se v roce 2010 podíleli na natáčení historického “dokudramatu” na motivy událostí ve 2. světové válce v této obci. Režisérem je David Kočár a dokudrama vychází z historických dokumentů a vzpomínek pamětníka pana Josefa Petrů (více na www.loucka1945.cz). Právě natáčení dokudramatu se stalo silným impulsem pro zahájení přípravy výstavby kaple.

V den státního svátku České republiky Den slovanských věrozvěstů 5. července 2012 navštívil Loučku kardinál Dominik Duka a požehnal historickou expozici, které se vztahuje k událostem ve 2. světové válce v rámci projektu DEN PODĚKOVÁNÍ – LOUČKA 2012, který organizoval organizační výbor v čele s Vítou Fojtů, Mirkem Šeligou, Josefem Kozubíkem, Josefem Pochylým a dalšími.

Dne 14. září 2014 poprvé Loučku navštívil olomoucký arcibiskup Jan Graubner v rámci literárního odpoledne „Kolache“ svatosti otce Emila Kapouna, které bylo věnováno vojenskému kaplanovi s českými kořeny, který má být blahořečen.

Památky v obci a jejím okolí

  • Kamenný kříž ,,pod hřištěm“ z roku 1904
  • Kamenný kříž ,,na návsi“ z roku 1874
  • Kamenný kříž ,,za obcí“ z roku 1895
  • Pomníček na ,,Vítovoch“ k uctění památky padlých letců z II. světové války
  • Dřevěná zvonice
  • netradiční název na Hospodě U Vojáčků – Cizinecké pokoje
  • Historická expozice z událostí 2. světové války v Loučce a sbírka exponátů, které se vztahují k událostem v Pearl Harboru 7. 12. 1941

V obci působí několik občanských organizací, které se aktivně podílí na kulturním a společenském dění v obci. Je to TJ Sokol, Sdružení dobrovolných hasičů, Myslivecké sdružení, střelecký oddíl KVZ Loučka a v roce 2012 založené občanské sdružené Vojenské muzeum LOUČKA – Pearl Harbor a Spolek pro zbudování kaple v obci Loučka u Vizovic.

Na konci roku 2002 byla smontována těsně před vrcholem kopce Doubrava, lidově zvaný Barák, v nadmořské výšce 672 m ocelová věž vysoká 55 m. Na této věži byla umístěna vyhlídková plošina, přístupná veřejnosti. Každý z návštěvníků, kteří se chtějí rozhlédnout po malebné krajině, musí překonat 177 schodů. Provozovatel je lesní družstvo ,,Malinová stráň“.

V obci se nachází Domov pro seniory, ve kterém žije 116 obyvatel. Součástí domova je kaple, kterou mohou navštěvovat i místní obyvatelé. Celý komplex je lemován malým parčíkem s bohatou zelení a altány.

Okolní příroda, zejména CHKO Bílé Karpaty, které jsou biosférickou rezervací UNESCO, nabízejí možnosti turistických procházek po okolí, cykloturistiky i návštěvy památek pravěkého osídlení i nedávné historie.

Fotogalerie obce Loučka

Výročí 100 let od narození Sv. Jana Pavla II.

14.5.2020

Dne 18.5. si připomeneme výročí 100 let od narození svatého Jana Pavla ll. Světce, který má pro nás mezi zástupy svatých výjimečné místo, protože žil s námi. Slova „žil s námi“ vystihují jeho život....

číst víceVýročí 100 let od narození Sv. Jana Pavla II.

[ ^ k obsahu ^ ]